Google wspiera rozwój narzędzi dla okienkowej Javy

16 września 2010 roku na blogu GWT (http://googlewebtoolkit.blogspot.com/(…)/google-relaunches-instantiations.html) pojawiła się informacja o wypuszczeniu przez Google narzędzi wspierających projektowanie widoków dla technologii GWT, SWT oraz SWING.

W sierpniu bieżącego roku Google zakupiło firmę Instantiations, która była skupiona na rozwoju narzędzi developerskich dla Eclipsa, między innymi GWT Designer’a. Google postanowiło udostępnić narzędzia dla społeczności programistów bez opłat! Dzięki czemu drogie koleżanki i koledzy zyskaliśmy doskonałe narzędzie do pracy!

Firma zapowiedziała również, dalszy rozwój pluginów dla Eclipsa i jeszcze lepszą ich integrację z platformą. Jako programista używający na co dzień GWT już przebieram nóżkami pod stołem!

Oczywiście nie oparłem się pokusie pobrania interesującego softu… pierwsze wrażenie – WOW, naprawdę bardzo dobry plugin. Kod generowany z designera jest przejrzysty i zrozumiały, nie generują się dodatkowe pliki XML (jak to jest w NetBeans) a każda zmiana w kodzie jest re-renderowana w designerze. Później było gorzej, dla projektu w SWING, Eclipse padł, zawiesił się i ani myślał wstać.

Później już to się nie powtórzyło, i mogłem spokojnie zapoznać się z “WindowBuilder Pro”. W trakcie pisania komercyjnego programy do ewidencji czasu pracy pracownikówBeriko Tick – używałem technologi SWING, NetBeans oraz Swing Application Framework. Niestety jak się okazało później SAF przestał być rozwijany.. Automatycznie zacząłem myśleć o przejściu na NetBeans Platform, jednak po radosnej informacji od Googla chyba przepiszę aplikację na SWT :)

Teraz zgodnie z “tradycją” polskich blogerów, powinienem umieścić przykład skopiowany z dokumentacji, ale zamiast tego proponuję poczytać materiały ze strony producenta ;-)

http://code.google.com/intl/pl/webtoolkit/overview.html