Joomla! 1.6 premiera – zapowiedź autorskiego pluginu do komponentu K2

To był dobry dzień… Choć premiera miała miejsce już wczoraj ja dopiero dziś to zauważyłem. Joomla! 1.6 przynosi wiele bardzo ważnych zmian i poprawek, których brakowało mi wcześniej. Pracując teraz na nową stroną firmy Movida Conferences bardzo doskwierał mi ubogi system uprawnień jak również brak automatycznej aktualizacji wtyczek – znany choćby z WordPress’a.

Najważniejsze funkcje w Joomla 1.6

  • Nowy system kontroli dostępu – daje administratorom witryny i redaktorom możliwość określania, kto może oglądać i zarządzać treścią.
  • Nieograniczony model zagnieżdżania – umożliwia administratorom oraz twórcom treści definiowanie wielopoziomowych kategorii o dowolnie zagnieżdżonej strukturze.
  • Prosta aktualizacja rozszerzeń – dostarcza użytkownikowi lepszego sposobu utrzymania bezpieczeństwa witryny przez uproszczony proces aktualizacji rozszerzeń
  • Szablony zgodne z semantyką XHTML – zapewnia lepszą podstawę do prezentacji treści
  • Wielojęzyczność – pozwala w podstawowy sposób na stworzenie witryny wielojęzycznej.

Generalizując Joomla! to nie jest idealne rozwiązanie. Posiada swoje wady, jednak nie można jej odmówić bogatej funkcjonalności i nawet dobrego kodu. Sam framework CMS’a nie jest żadnym kosmicznym osiągnięciem (w porównaniu np. z Symfony Framework), ale da się go używać w wygodny sposób. Na pewno system parametryzacji dla komponentów definiowany w XML pomaga, sporo rzeczy jest robionych z automatu i nie trzeba tracić czasu na zbędną implementację… ale nie o tym, nie o tym…

Premiera nowej Joomli to dla mnie szczególna dobra wiadomość ponieważ właśnie pracuję nad Pluginem dla komponentu K2 który pozwala na połączenie artykułu ‘K2‘ z dowolną ilością innych artykułów. Dla przykładu powiedzmy, że mamy artykuł produktu (nie chodzi mi o sklep – tylko o informacje marketingowe) oraz listę opinii do tego produktu. Jednak chcemy tą samą pojedynczą opinię wyświetlić w kilku miejscach. Można oczywiście użyć CTRL+C, CTRL+V ale to bez sensu, zmienimy w jednym miejscu literówkę ale trzeba to sam zrobić jeszcze w 10 pozostałych miejscach. Wtedy z pomocą przychodzi mój Plugin do K2Beriko K2 ItemToItem. Łatwo podpinamy opinię do naszego produktu oraz do kilku innych artykułów, dla każdego podpięcia możemy (ale nie musimy) zdefiniować inny szablon i gotowe. Eleganckie podpięcie gotowe :) Tak to będzie mniej więcej wyglądało: