Jak bezpiecznie chatować ze znajomymi na Gadu-Gadu

Dziś dotarłem do informacji na temat tego, że FBI podsłuchiwało rozmowy Skype… ale jak to? Przecież Skype szyfruje połączenia po to aby nie można było ich podsłuchiwać… Okazało się, że nie do końca:

– I thought skype was encrypted.

– It is. The problem with Skype though is that the encryption key is generated by Skype itself which in turn means that government surveillance is possible as long as skype is willing to provide a handy backdoor which gives them the specific encryption keys used for the conversation.

And that, boys and girls, is why you should never trust a proprietary system to handle your encryption needs. If you use open-source applications instead any such backdoor option will be found and plugged well before the program reaches mature status.

Generalnie chodzi o to, że faktycznie Skype szyfruje połączenia. Ale jeżeli przyjdzie Pan z FBI i poprosi o odpowiednie informacje to je otrzyma i będzie mógł Cię podsłuchiwać!

Czy można się przed tym ochronić? Oczywiście!

Do celów szyfrowania Twojej komunikacji i bezpiecznego chatowania ze znajomymi został stworzony specjalny protokół szyfrujący zwany OTRhttp://pl.wikipedia.org/wiki/Off-the-record_messaging. Jest on nakładką na istniejące komunikatory jak Gadu-Gady czy GTalk (Google Chat) tak aby mógł być używany z każdym komunikatorem. Niestety nie do każdego komunikatora jest przygotowany odpowiedni dodatek, za pomocą którego możesz szyfrować swoje wiadomości. Tak więc można użyć alternatywnego komunikatora do rozmów na Gadu-Gadu i je szyfrować! Przeczytaj więcej na temat Pidgina. Posiada on specjalny plugin do szyfrowania OTR. Sporo informacji na temat ochrony swojej prywatności w komunikatorach możesz przeczytać tutaj: http://www.makeuseof.com/tag/how-to-encrypt-your-instant-messaging-chats/

p.s.

aby zainstalować OTR na GNU/Linux Ubutnu wystarczy wpisać w terminalu: sudo apt-get install pidgin-otr